dystansowe.pl

Podkładki epdm pod legary i deski tarasowe

Proste konstrukcje z drewna naturalnego
konstrukcja tarasu drewnianego
Taras wykonany z drewna nie nagrzewa się tak jak z tworzyw sztucznych, przyjemnie się po nim chodzi, dodatkowo znakomicie się prezentuje w każdym ogrodzie, ponieważ doskonale komponuje się z zielenią. Taraz ceramiczny z czasem pęka, klej pod wpływem wilgoci traci swoje właściwości, potrzebny jest uciążliwy remont, uszkodzone lub zniszoczne deski wymienia się bez większego kłopotu. Legary należy układać przy ścianie przeciwległej do okna. Dwa legary zbliża się, tak żeby końce desek posiadały oparcie. Legary należy mocować do stropu za pomocą długich wkrętów ze stali nierdzewnej i plastikowych kołków. Istotne jest poziomowanie legarów, co wiąże się z równym ułożeniem całego podłoża. Można wykonać wycięcia w legarach, jeśli konieczne jest doprowadzenia instalacji.


konstrukcja tarasu drewnianego

Drewniany taras może być ułożony na słupkach betonowych lub na zagęszczonej podbudówce ze żwiru. Niezależnie od sposobu układania:

Drewniane elementy muszą być z każdej strony wentylowane, a więc drewno nie powinno być niczym zakryte lub obudowane. W żadnym miejscu nie powinno się ono stykać bezpośrednio ze ścianą, betonem ani gruntem, ponieważ w miejscach styku łatwo dochodzi do zawilgocenia, to natomiast powoduje nieodwracalne szkody niezależnie od trwałości drewna. Nie ma gatunków które są całkowicie niewrażliwe na wilgoć. Pełnej odporności nie mogą zapewnić żadne środki chemiczne.

Do łączenia ze sobą drewna należy używać tylko i wyłącznie łączników i wkrętów ze stali nierdzewnej lub mosiądzu. Wkręty ze zwykłej stali szybko rdzewieją i powodują trwałe plamy na drewnie.

Taras na betonowych słupkach. Zastosowanie tego rozwiązania zapewnia bardzo dobre odprowadzenie deszczówki. Drewno jest z każdej strony wentylowane i łatwiej wysycha po deszczu.

Taras drewniany jest lekką konstrukcją, jako oparcie w zupełności wystarczą ścianki i słupki wymurowane z betonowych bloczków, można je również wylać w deskowaniu z betonu B15. Między słupkami należy zachować opowiednią przestrzeń która pozwoli na odprowadzenie spływającej z tarasu wody deszczowej nawet podczas silnej ulewy.

Uwaga! Legarów nie można układać bezpośrednio na betonie, lecz na odpowiedniej izolacji tzn podkładkach gumowych lub poziomujących. Zaleca się również pokrycie betonu powłoką malarską na bazie poliuretanu.

Jak układać legary - układanie desek. Układanie desek przebiega w następujący spoób: Pierwszą deskę mocuje się wzdłuż ściany, pozostawiając dystans 1-1,5 cm. Taki dystans umożliwi pracę podłogi pod wpływem zmian temperatury i wilgotności, dodatkowo zapewni wentylowanie od spodu.

Odstęp między deskami tarasu powinien wynosić 5-10 mm. Ułożenie ich na styk utrudniłoby ruchy drewna wskutek pęcznienia, kiedy podczas deszczów będzie nasiąkać wodą, Taras podzielony szczelinami wygląda lekko i naturalnie.® dystansowe.pl
face yt